В поредица от 3 статии агрономите на НИК Агро Сървис ще дадат ценна информация и съвети относно това как може да преценим състоянието на посевите от житни култури след презимуване, както и кои са подходящите агротехнически мероприятия, съответстващи на състоянието.
Стартираме с първата тема, която ще ни даде повече яснота за това в каква фаза растенията навлизат в зимата.
Зимната пшеница и ечемик заемат голям дял от отглежданите култури в България. Поради тази причина е от голямо значение създаването на качествени и рентабилни посеви, като за тази цел в периода от сеитбата до реколтирането на културите е от изключително значение да се прави мониторинг на посеви в ключовите периоди от развитието на растенията.
От най-голямо значение за зимната пшеница и ечемик са есенният и зимният период. Бъдещата реколта до голяма степен зависи от състоянието й през този период. През есенния период, във фазата трети лист, растенията от зимна пшеница поставят повишени изисквания към осигуряването на почвата с влага и хранителни вещества във форма, достъпна за растенията.
За разлика от другите култури, зимната пшеница и ечемик, обикновено преминават през поредица от стресови условия поради непредсказуемите метеорологични условия през есента, зимата и пролетта.
При нормални обстоятелства растенията преминават в латентност след постепенно адаптиране към по-ниските температури и остават в латентно състояние през зимните месеци. След като температурите започнат да се повишават отново през пролетта, пшеничните и ечемичните растения започват да растат отново.
Характерна особеност на житните растения е, че освен главно стъбло, те могат да образуват и допълнителни стъбла (братя).
Всеки брат образува над повърхността на почвата стъбло, листа и клас, а под нея – вторични корени. Новите братя се образуват от пъпките на странично разклоняване, които се формират във възела на братене. Той представлява известно удебеляване на стъблото, разположено на няколко см под повърхността на почвата. Съставен е от силно скъсени подземни възли и междувъзлия.
Голямо значение за развитието на растенията има дълбочината на залагането му.
При плитко залагане на възела на братене, той е изложен на измръзване през зимата, а при дълбока сеитба принуждава младото растение да изразходва много хранителни вещества при поникването.
Във фаза братене зърнените житни се разпознават по степента на развитие на езичето и ушичките.
Разпознаване на житните култури във фаза братене.
В каква фаза растенията навлизат в зимата?
Зимната пшеница е по-студоустойчива от зимния ечемик.
Най-висока устойчивост на измръзване се развива при зимните зърнени култури във фаза на 1-3 лист, когато младите растения преминават от един вид хранене към друг, т.е. храненето от ендосперма на семето приключва и започва да се изхранва с помощта на фотосинтеза и кореновата система.
Растенията в този етап от развитието си имат максимални резерви и могат успешно да презимуват и да възобновят растежа си през пролетта. Оптималната дата и дълбочина на засяване са важни за достигане на този етап преди зимата.
Вижте втора част за установяването на зимните повреди, степента на поражението от тях и начините за отстраняването им.
Материалът е подготвен от:
Мирослав Петров, агроном в НИК Агро Сървис