Работата ни като агрономи в НИК е свързана с използването на редица дигитални инструменти. Затова решихме да споделим най-важните ползи от следенето на сателитните снимки (NDVI), до които имате достъп в софтуерната платформа Agrimi.
Пропускаме сложните формули, които обясняват как точно работи индексът и се спираме на най-важното – NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) е средство за отдалечено наблюдение на посевите, което отразява различия в развитието на растенията.
Kак може да се използва на практика?
- Индикатор за здравето на растенията – чрез сравняване на полета, засяти с една и съща култура и по едно и също време, може да установим силни и слаби зони в блока.
🌱 Слабите зони се отличават с по-нисък индекс за сметка на по-силните. С помощта на тази информация, по време на вегетацията, можем да управляваме тези участъци по-ефективно.
- Изготвяне на карти за променливо торене (VRA) – данните от NDVI често копират проблемните зони в полето. Това го превръща в инструмент, с който лесно може да изготвим карта за коригиращо торене с азот.
🌱 Обособяването на проблемни зони може да се дължи на редица фактори, сред които силно кисело или алкално pH, уплътняване, преовлажняване, нисък или висок запас на хранителни вещества. С почвен анализ може лесно да установим причината, а след това да я коригираме.
- Бързо обследване на много полетата – благодарение на NDVI само с един поглед може да обходим всички блокове в стопанството.
🌱 Това ни позволява да спестим време и да насочим вниманието си към проблемните участъци в посева.
- Ранно откриване на проблеми – NDVI ни позволява да зебележим проблем 2 седмици преди той да е видим на полето.
🌱Често нападенията от болести или неприятели се забелязват в посева, след като вече са нанесли икономическа повреда. От своя страна индексът ни дава възможност да ги открием много преди това.
- Идентифициране на засушаване – тъй като NDVI е пряко свързан с хлорофила и процеса на фотосинтеза това го превръща в ранен индикатор за проблеми със сушата.
🌱 Следете NDVI, когато дойде време за жътва. По намаляващите му стойности лесно ще се ориентирате в кои блокове влагата е най-ниска.
Искате дa научите още? Не се колебайте да ни потърсите.
Материалът е подготвен от: