В предишната статия от поредицата, посветена на почвеното здраве, научихме какво представлява анализа на потенциално минерализуемия азот и неговата същност.
Ако сте я пропуснали може да я видите тук
Време е да разберем и как може да тълкуваме резултатите от самия анализ. ⤵
Ниски резултати за PMN
Когато резултатите за PMN са ниски, това означава, че в условията на преовлажнени затоплени почви (каквито имаме наесен и напролет) приходът на амониева азотна храна от органиката в почвата ще е малък.
✅ Краткосрочно решение
Правилно решение е в тези случаи да извършим подхранване с азотни минерални торове в пропорциите, от които имат нужда растенията в съответния етап от тяхното развитие.
В това решение е препоръчително да вземем предвид и количеството на остатъчния минерален азот, който откриваме в почвата при стартирането на културата. Колкото по-малко е той, толкова повече растенията и почвените микроорганизми ще зависят от нашето решение за торене.
✅ Дългосрочно решение
Тъй като източникът на азот в почвата са органичните материали, трябва да вземем предвид тяхното количество и качество.
- Количество органика
Колкото повече растителни остатъци оставяме на полето след реколтирането на основната продукция, толкова повече ще увеличаваме азотните резерви.
- Качество на органиката
Тъй като PMN сравнително бързо се поддава на промяна, можем целенасочено да го повишим чрез влагане на органика с по-голямо съдържание на азот (с по-малко съотношение на C:N). Такива са например свежите растителни остатъци, както и тези от семействата на зелеви и лападови култури. От друга страна, когато разнообразяваме сеитбоборота с различни култури, увеличаваме и разнообразието от почвените микроорганизми, които извършавт благоприятните за нас процеси на минерализация.
Високи резултати за PMN
При наличието на богата на азот и изобилна почвена органика, заедно с благоприятни условия за нейната минерализация можем да получим голям приход на минерален азот, който да е повече от нуждите на културата ни и микроорганизмите ни, взети заедно. В тези случаи кръговратът на азота бързо преминава в етапа на образуване на нитрати, които остават неизползвани в почвата и подлежат на отмиване. Често такава ситуация се наблюдава след влагането на големи количества оборски тор в почвата.
✅Краткосрочно решение
Най-добре е в тези случаи да си спестим торенето с минерални торове в началните етапи от развитието на културите.
✅Дългосрочно решение
Ако ни предстои зимен период с изчакване до залагането на основна пролетна култура, е целесъобразно да засеем междинна култура. Тя ще усвои до голяма степен нитратите от почвата и ще задържи азота в своята маса. След като я приключим, усвоният азот плавно ще започне да се освобождава чрез процеса минерализация.
Ако нямаме такава възможност, бихме могли да намалим или да отложим за пролетта почвените обработки, които спомагат за аерирането на почвата (например – оранта).