Какво е почвена органика?
Почвената органика е съвкупност от остатъците от растителни и животински организми, подложени на разлагане в различна степен (процес, познат като “минерализация”). Главният елемент, който се съдържа в нея, е въглеродът, С (до 50 % от състава й).
В някои международни класификации към органичната материя в почвата се причисляват и живите почвени организми (корени от растения, микроорганизми, насекоми и др.). Основание за това е незаменимата им ролята в почвообразувателния процес.
Колкото повече е органичната материя, толкова по-тъмен цвят има почвата
Какви видове органика имаме на полето?
Традиционно в България разделяме органиката в почвата на две големи групи: прясно отложена и в процес на разлагане.
📍 Прясно отложена органична материя (скорошен приход от последния сезон);
Когато органичните остатъци се оставят на повърхността на почвата, тяхната минерализация се отлага напред във времето.
При контакт с почвените микроорганизми и особено при настъпване на благоприятни условия в почвата, свежите органични остатъци бързо навлизат в процес на разлагане. Причината е, че в състава им има привлекателни за микроорганизмите източници на храна: лесно разградими прости органични компоненти (като захари, белтъчини и др.). В чуждата литература пресните растителни остатъци са известни и като “активна органична материя”. Тя е основен източник за изхранването на много почвени обитатели: микроорганизми, насекоми и червеи.
Положителният ефект за нас: при разлагането на пресните органични остатъци в почвата се освобождават:
✅ хранителни елементи в минерална форма (достъпна за растенията):
Колкото по-активни са микроорганизмите и колкото повече следжътвена органика оставяме на полето, толкова по-голяма порция от бързи хранителни вещества ще получат нашите култури.
✅ органични съединения (полезни за почвените агрегати):
Някои от органичните съединенията, отделени през този ранен етап на разлагане подпомагат свързването на отделните почвени частици до по-устойчиви почвени агрегати. С това допринасят за намаляване на риска от почвена кора и за поддържане на по-малка почвена обемна плътност.
❌ Негативният ефект за нас: колкото повече прясна органична материя влезе в процес на разлагане, толкова повече въглерод ще загубим от нейния състав. Дали е много или малко, можем да разберем чрез анализа на почвата за съдържание на т.нар. “Активен въглерод”.
📍 Органична материя в процес на разлагане (органични компоненти с по-сложна структура, които са по-трудно податливи на разлагане от микроорганизмите в почвата)
При началното разлагане на свежата органична маса почвените микроорганизми не успяват да обработят 100 % от съставните й компоненти. Причината се крие в разнообразата им химична природа. Бързо се минерализират по-простите молекули (захари, белтъчини). По-устойчивите съединения, като лигнин например, може да отнемат години до пълното им разграждане в минерална форма.
Положителният ефект за нас: продължителното разлагане на по-сложните органични компоненти е съпроводено с бавно освобождаване на множество продукти в почвата:
✅ хранителни елементи в минерална форма, достъпна за растенията;
Тук получаваме приток на хранителни вещества плавно и устойчиво във времето. Колкото повече сме вложили от изходните материали с по-сложни органични съединения, толкова по-голям и дълготраен ще е приходът във времето.
✅ междинни органични продукти
Някои от междинните продукти на разлагането претърпяват специфична трансформация: преобразуват се до специфични големи органични молекули, общо наречени “хумус”. Тези съединения са тъмни на цвят, силно устойчиви на по-нататъшно разлагане и на практика ни служат като почвен резервоар (за въглерод, хранителни елементи и енергия).
Съвет на агронома!
Нека да правим разлика между:
- Съдържание на органична материя, % (Soil Organic Matter /SOM, %/ и също Organic Matter /OM,%/);
- Съдържание на хумус, % (Humus, %).
Хумусът е само една част от общото количество на почвената органика.
Ако искаме да разберем, колко въглерод има в почвата, е правилно да си поръчаме анализ за съдържанието на органичната материя (а не – анализ за съдържание на хумус).
Каква е тенденцията при почвената органика?
В интензивното зърнопроизводство повечето от добитата органичната материя и натрупаните в продукцията хранителни елементи се изнасят от почвата при жътватата. Заедно с тях, от полето се изнася и въглерод, който никога повече не се връща на същото място. Затова в световен мащаб се отчита тенденция към намаляване на почвения органичен въглерод, който е един от основните деградационни процеси на почвата.
В следващата ни публикация ще Ви представим един популярен метод за обогатяване на почвата с органична материя: приложението на оборски тор.
Материалът е подготвен от: