Какво показва анализът за PMN?
Анализът на почвата за потенциално минерализуем азот (Potentially Mineralizable Nitrogen, PMN) ни дава оценка за количеството минерален азот, което потенциално можем да получим от разграждането на органиката в почвата.
Съобразно нивото на PMN можем да редуцираме планираната азотна торова норма за периода на вегетацията или да включим нови решения в стандартната ни практика. За да знаем, какво е подходящо да направим, първо трябва да познаваме процеса, при който получаваме резултатите за PMN.
Същност на процеса
По своята същност процесът е широко познат като „минерализация“ на почвената органика. Извършва се от различни видове почвени микроорганизми. Затова причисляваме анализа за PMN към групата на набиращите популярност биологични показатели на почвата.
PMN е и един от показателите, включени в пакета за проучване на почвеното здраве (Soil Health), който НИК Агро Сървис предлага на българския пазар.
Какво е мястото на PMN в кръговрата на азота в почвата?
Резервоарът, в който дълготрайно се съдържа най-много азот в почвата, са органичните материали от растителен и животински произход (под формата на хумус), както и клетките на живите почвени организми. Въпреки че е в голямо количество, органичният азот е недостъпен за растенията.
Процесът, при който част от органичния азот се освобождава от „запаса“ и се превръща в достъпната за растенията минерална амониева форма (NH4-N), се нарича „амонификация„. Това преобразуване може да протича както при аеробни, така и при анаеробни условия. Ключовата роля в този процес имат амонифициращите почвени микроорганизми.
Място на потенциално минерализуемия азот в кръговрата на азота
Особености на анализа за PMN
Колкото повече микроорганизми имаме от тази група, толкова повече минерален азот могат да ни доставят. Чрез показателя PMN от пакета за проучване на почвеното здраве оценяваме дейността на амонифициращите микроорганизми, като ги поставяме в анаеробни условия за 7 дена при благоприятни температура и влага.
Анализът се извършва по методология на американския университет Корнел (Cornell University), която екипът на НИК Агро Сървис вече изпита и утвърди за условията на нашата страна.
От една страна, натрупването на повече органика в почвата е главна цел за фермерите, които целенасочено се грижат за почвата и за почвеното здраве. От друга страна, е правилно да приемаме органиката в почвата и като най-големия ни резервоар на азот. Предимството, което получаваме в нашата практика, е периодичният приход на минерален азот в нашата сметка за азотното торене на културите.