В нашата практика рядко чуваме обосновани решения относно количеството оборски тор, което се прилага на полето. По тази причина решихме да Ви предложим няколко ключови стъпки с помощта, на които да вземете информирано решение.
Тествайте тора
Анализ на оборския тор, непосредствено преди всяко приложение, е единственият сигурен начин за определяне на състава му. За да бъдат достоверни резултатите пробата трябва да е представителна, т.е да е формирана след пълно хомогенизиране на продукта, който ще бъде внесен в почвата.
Защо е важно тестването?
Оборският тор се характеризира със силна вариация в състава и количеството на хранителните елементи, които откриваме в него. Видът на животните, тяхната храна и постеля са само част от факторите, определящи състава му. Изследванията показват, че дори продукти, идващи от една ферма, могат да се различават помежду си.
Изследвайте почвата
Количеството на оборския тор трябва да бъде съобразено с хранителните вещества, налични в почвата, както и с изискванията на културата за обезпечаване на целевия добив. Извършването на почвен анализ и изготвянето на план за торене са сред задължителните практики, предхождащи процеса на торене.
Азотът
Ако нормата се определя на база изискванията на културата към азота е необходимо да се вземе под внимание:
📍 част от азота, който ще се внесе с тора, ще остане недостъпен за растенията през текущия сезон (органичната форма на елемента);
📍 усвоимият азот – амониев и нитратен, е лесно податлив на загуби (газообразни или причинени от измиване);
📍 метеорологичните условия по време на торенето (температура и валежи) и избраната технология на внасяне оказват силно влияние върху процента на загубите;
📍инкорпорирането на продукта в почвата предотвратява риска от превръщане на амониевият азот в амоняк;
Фосфорът
За разлика от азота, фосфорът се намира в значително по-малки количества в оборския тор. В почвечето случаи изискванията на растенията към елемента също са по-ниски. Това
обстоятелство предразполага към натрупване на повече фосфор, отколкото културата може да изнесе с продукцията. Поради тази причина е важно:
📍 да не се допуска внасяне на необосновано високи количества оборски тор;
📍 запасът на фосфор в почвата да се следи ежегодно;
📍 на полета, при които е установен висок фосфорен фон да не се прилага оборски тор;
Ако искате да разбере повече за определянето на нормите при торене с оборски тор не се колебайте да попитате нашите агрономи!
Материалът е подготвен от Поликсена Маринова, агроном в НИК Агро Сървис