Често се случва да попаднем на полета, в които е внасян оборски тор. Това, което ги отличава, от торените с минерален, са високите запаси от фосфор, калий и други елементи. В някои случаи, особено при ежегодно торене, фонът е изключително висок, което налага препоръка за изключване на възприетата практика.
Колко оборски тор е твърде много?
Без анализ на продукта и при липса на проследяване е трудно да се отговори на поставения въпрос. Поради тази причина е от особена важност почвата да се тества ежегодно, с което ще се следи ефектът от приложения тор.
Потенциален риск от преторяване
Торовете с органичен произход се отличават с редица ползи за почвата. И все пак може да кажем, че употребата им рядко е в границите на разумното и риска от преторяване често се подценява.
Какви са последиците?
Твърде големите норми могат да доведат до много високо съдържание на азот. Това от своя страна може да повиши концентрацията на елемента в растенията, с което те ще станат хигрофилни, податливи на болести и прераснали. Съществува вероятно азотът да премине към подпочвените води, с което ще причини замърсяване и влошаване качеството на питейните.
Торенето с оборски тор всяка година може да доведе до натрупване на фосфор в почвата. Твърде високите фосфорни запаси са вредни за растенията, тъй като могат да са причина за индуциран дефицит на азот, желязо, цинк и калций. Преминаването на фосфора към подпочвените води (особено в райони близки до водоизточници) е причина за буен растеж на водорасли, които отделят вредни токсини.
В случай на приложение на пресен тор, амонякът, който се изпарява от него може да доведе до забавено развитие на растенията. Този проблем се засилва особено ако торът не е разпръснат равномерно върху почвата.
Някои по-концентрирани торове (напр. птичият) могат да повишат солевото съдържание в почвения разтвор, което ще окаже силен натиск върху развитието на растенията. Равномерното приложение и размесването на продукта с почвата може да редуцира значително този проблем.
Внасянето на течен тор е много рисково на уплътнени почви, тъй като може да причини запълване на порите и липсва на кислород.
Приложението на оборски тор в зони с високи подпочвени води или близки до водоеми трябва да става с повишено внимание, поради опасността от замърсяване с вредни патогени.
Лабораторията на НИК Агро Сървис извършва анализи на оборски тор и други продукти с органичен произход. В случай, че имате въпроси за това как правилно да вземете пробата – не се колебайте да попитате нашите агрономи.
Материалът е подготвен от: