Здравата почва осигурява среда за оптимален растеж и развитие на растенията, като същевременно с това обезпечава съществуването на животните и човека. Тя се отличава с редица качества, сред които:
✅ податливост на обработки
✅ запас от хранителни вещества за растенията
✅ добър воден и въздушен режим
✅ ниска популация от патогени и вредители
✅ висока устойчивост на ерозия и въздействие на неблагоприятните климатични фактори
В условията на днешното интензивно земеделие, опазването на почвите и техните качества бива пренебрегнато за сметка на стремежа, насочен към получаване на върхови добиви. Масовото прилагане на тази система обаче доведе до деградация на обработваемите земи в световен мащаб. С мисъл за бъдещето, много стопани ориентираха практиките си към по-щадящи методи на производство.
Намалената употребата на минерални торове и замяната им с органични е сред регенеративните практики, които в последните години придобиват все по-голямо значение. Един от най-използваните, а и добре познати на човека продукти, е оборският тор. С приложението му не само допълваме хранителния запас в почвата, но и допринасяме за подобряването на редица нейни свойства.
Хранителни вещества за растенията
Оборският тор съдържа всички макро- и микроелементи, необходими за пълноценния растеж и развитие на земеделските култури. Важно негово качество е и фактът, че част от хранителните вещества могат да бъдат директно усвоени от корените на растенията (неорганични), а друга – стават достъпни едва след тяхното минерализиране (органични). Така посевът е обезпечен с нутриенти през целия си вегетационен период, а загубите от измиване са значително по-малко.
Влияние върху почвеното pH
Редица проучвания потвърждават, че оборският тор има положително влияние върху вредната почвена киселинност. Действието му се обуславя от намиращите се в него калциев карбонат (CaCo3), калциев бикарбонат Ca(HCO₃)₂ и йони на мезоелемените Ca и Мg, които неутрализират водородните катиони (H+).
По-добра способност за задържане на вещества
Катионообменният капацитет (СЕС) е мярка за способността на почвените частици да задържат върху повърхността си положително заредените йони на хранителните елементите. Това ги предпазва от опасността да бъдат отмити и позволява торене с по-високи норми. Известно е, че приложението на оборски тор обогатява почвата с органична материя, което от своя страна осигурява повече свободна повърхност за прикрепване на катионите.
Източник на органична материя (и не само)
Съдържанието на органична материя е важен показател, свързан с почвеното плодородие, а употребата на оборски тор е една от основните практики, с които може да подобрим стойностите на показателя. От своя страна, внасянето на органика, има цялостен положителен ефект върху някои химични, физични и биолгични почвени свойства, като:
- Капацитета на почвата да задържа вода
- Топлинния режим
- Уплътняването и аерацията
- Активността и разнообразието на полезните микроорганизми
В заключение може да обобщим:
📍 Оборският тор е богат на хранителни вещества и може да замени употребата на минерални торове в земеделието
📍 Той е ценен източник на органична материя и има положителен ефект върху редица качества на почвата
В случай, че искате да разберете повече за оборският тор и ползите, които ще донесе внедряването му в стопанството – не се колебайте да попитате нашите агрономи!
Материалът е подготвен от Поликсена Маринова, агроном в НИК Агро Сървис