Механичният състав на почвата (типа на почвата) е постоянна характеристика, а от доброто му познаване зависи колко правилно управляваме земята, която стопанисваме.
✔️Всяка почва е съставена от частици, които се отличават по своя размер – ПЯСЪК, ПРАХ и ГЛИНА, а съотношението между тях определя типа й.
Днес разглеждаме най-важните предимства и недостатъци на основните типове почва и предлагаме практики, с които може да повишим рентабилността на производството.
Песъчливите почви са леки по механичен състав. При тях се наблюдава тенденция за бързо оттичане на водата и лесно изнасяне на вложените хранителните вещества. В резултат растенията не успяват да ги усвоят тогава, когато имат нужда.
ПРЕДИМСТВА
🟩Затоплят се бързо през пролетта
🟩Имат добра аерация
🟩Не се преовлажняват
НЕДОСТАТЪЦИ
🟥Просъхват силно през летните горещини
🟥Торовете се измиват лесно
🟥Имат ниска способност за задържане на органичните вещества
УПРАВЛЕНИЕ
Най-добрата стратегия за управление на песъчливите почви е торовете да се внасят на малки порции. В случай, че се полива, разумно е водата да се подава по-често и с ниски норми.
Всички практики, целящи обогатяване на почвата с органични вещества като оборски тор, мулч, зелено торене, сеитба на покривни култури, внедряване на система за минимални обработки, ще повишат способността на този тип почва за задържане на хранителните вещества и водата.
Глинестите почви са най-тежки по механичен състав. Обратно на песъчливите, те имат способността да задържат водата, а хранителните вещества са предпазени от измиването, причинено от проливните дъждове. Много често обаче при тях се наблюдава уплътняване, което пречи на корените на растенията да се развиват нормално.
ПРЕДИМСТВА
🟩Задържат хранителните вещества
🟩Подходящи са за отглеждане на култури с интензивен режим на поливане
🟩Имат високо съдържание на органика
НЕДОСТАТЪЦИ
🟥При обилни валежи водата се филтрира бавно, поради което може да се преовлажнят
🟥Затоплят се бавно през пролетта
🟥Уплътняват се лесно
🟥Имат висок процент на съпротивление при обработки
🟥При продължителни сухи периоди са предразположени към образуване на пукнатини
УПРАВЛЕНИЕ
Глинестите почви са най-трудни за управление, но определени практики имат положително въздействие върху техните качества. Внасянето на продукти, съдържащи органика, редуцира значително уплътняването. Отглеждането на покривни култури, идващи от различни семейства, също е полезен ход, тъй като техните корени ще изградят подземна мрежа, която ще „разчупи“ уплътнената структура. По този начин водата ще се оттича по-лесно, а порите ще се изпълнят с кислород. Влизането на машини във влажни условия трябва да се избягва.
Праховитите почви са среднотежки по механичен състав и комбинират свойствата на песъчливите и глинестите по следния начин:
ПРЕДИМСТВА
🟩Внесените торове не се измиват толкова лесно, както при песъчливите
🟩По-добра способност да задържат водата, спрямо леките почви
🟩Обработват се по-лесно от глинестите почви
НЕДОСТАТЪЦИ
🟥Лош воден режим, особено при обилни валежи – водата се филтрира трудно
🟥Предразположени са към образуването на почвена кора
🟥Лесно се уплътняват и втвърдяват, особено при липса на вода
УПРАВЛЕНИЕ
С цел избягване на уплътняването – не бива да се допуска движението на машини, когато е влажно. Всички мероприятия, целящи повишаване на органиката тук също имат положителен ефект. Внасянето на органичен тор, компост, зеленото торене и интегрирането на покривни култури значително подобрява качествата на този тип почва, както и нейната структура.
Глинесто-песъчливите почви са смесица от пясък, прах и глина. Счита се, че това са най-плодородните и лесни за работа почви. Фракциите прах и глина подобряват задържането на водата, докато пясъкът минимизира уплътняването и улесняват оттичането на водата. Така се намалява рискът от силно просъхване през летните месеци и преовлажняване в периодите с обилни валежи.
ПРЕДИМСТВА
🟩Добра устойчивост на засушаване
🟩По-бързо затопляне през пролетта, спрямо глинестите
🟩Добра способност за задържане на внесените торове
🟩Пореста структура с добра пропускливост на въздух и вода
НЕДОСТАТЪЦИ
🟥В зависимост от начина на почвообразуване, в някои глинесто-песъчливи почви могат да се намират камъни, които затрудняват обработването
УПРАВЛЕНИЕ
Въпреки, че този почвен тип се отличава с добри показатели и е по-лесен за управление, добавянето на органика повлиява положително живота на микроорганизимите и поддържа живота на екосистемата в оптимални граници.
КАКЪВ ПОЧВЕН ТИП СА ВАШИТЕ ПОЧВИ?
Не знаете какъв е почвеният тип на земята, която стопанисвате? Формирането на проба от почвата и последващия й анализ е най-добрият вариант за получване на точни резултати, а консултацията с агроном ще ви помогне да вземете правилните решения, които да приложите на полето.
Материалът е подготвен от: