В периода между жътвата на есенниците и тази на пролетниците много земеделски стопани избират торовете, с които ще работят през идната година. Сред традиционните продукти, на които се залага, са комплексните торове.
✔️ Комплексен е този тор, който съдържа два, три или повече хранителни елемента. Или иначе казано различните вариации на NP и NPK продуктите.
Сред причините, които ги правят предпочитани, са едновременното съдържание на няколко хранителни елемента, както и по-ниските разходи за внасяне в почвата.
В нашата практика обаче виждаме, че NP или NPK рядко е решението, от което фермерът се нуждае. От една страна културите имат различни изисквания към хранителните елементи. Това означава, че внасянето на тор, имащ еднакво съдържание на веществата в него, няма как едновременно да обезпечи храненето с всеки един от тях. От друга страна, преди торене, е добре да се вземе под внимание и запасът на елемените в почвата. Анализите често показават, че даден елемент е необходим в по-големи количества, за разлика от друг, който може да е в излишък. Нека разгледаме и примера:
В таблицата виждаме две полета, на които предстои да бъде засята пшеница. Целевият добив е един и същ – 800 кг/дка, но виждаме разлика в почвените резултати и следователно в торовите норми. Докато в „Поле 1“ съдържанието на минерален азот е 7,58 mg/kg, то в „Поле 2“ е няколко пъти повече – 32,41 mg/kg. И ако в първия случай е необходимо през есента да се подхрани с азотен тор, то във втория наличното в почвата ще обезпечи развитието на културата до зимата. При фосфора ситуацията е подобна – в първия блок виждаме запас от елемента, достатъчен за осигуряване на добива, а във второто поле има нужда от сериозно внасяне на фосфор. И в двата масива няма нужда от торене с калий.
✔️Почвеният тест дава яснота за това какво количество от всеки елемент е нужно, за да обезпечим добива. Така се елиминира рискът от преторяване, както и опасността от внасяне на недостатъчно храна.
Някои NP и NPK торове се отличават и с твърде ниско съдържание на активно вещество (напр. NP 20-20 или NPK 15-15-15). Те са чудесен избор, когато полето е добре запасено, както и ако имам нужда от еднакво количество азот и фосфор. Неподходящ варинат са обаче ако блоковете са бедни на хранителни вещества, при различна потребност за азот и фосфор и са излишни при достатъчна запасеност с калий.
Много стопани избират такъв тип продукти, водени от цената. Но не бива да се забравя, че на база активно вещество, използването им излиза много по-скъпо.
Искате и вие да разберете с какво е правилно да торите, без повече пилеене на ресурси? Прочетете повече за почвените анализи тук.
Материалът е подготвен от: