Важно ли е да знаем какво има в почвата и защо в стопанството на Булгафлор залагат на почвени анализи? Вижте повече за този реален пример от практиката:
AgroBalance е агрономска услуга, която включва ежегодно взимане на почвени проби, анализи и изготвяне на план за торене, стъпващ върху резултатите.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА:
✔️ МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ТОРОВИТЕ НОРМИ.
Любомир Мартинов:
Преди пробите торях своите полета спрямо изискванита на културите за формиране на единица добив.
Подобна практика е често срещана, но крие определени рискове. При продължителни засушавания или градушки например, културата не успява да реализира потенциала си. Тогава е важно да знаем колко от хранителните вещества са останали неусвоени в почвата. Чрез агрохимичния анализ може лесно да ги установим и преди всяка сеитба да преценим с висока точност с какво количество тор е необходимо да подхраним. Така от една страна сме сигурни, че сме осигурили добива, а от друга елиминираме риска от преторяване и излишните разходи за торене.
✔️ ИЗБОР НА ПРАВИЛНИТЕ ТОРОВЕ.
Любомир Мартинов:
Преди залагах на един или друг вид тор на база разговори с колеги. Сега – спрямо това, което знаем от почвените проби. Променихме избора на азотните торове и оптимизирахме разходите.
Водеща мотивация при избора на торове често са цените, а понякога и масовото предлагане на даден продукт на пазара. При такава ситуация е голям рискът да се попадне на тор, който не е подходящ за почвата. Това е решение, върху което много фермери не се замислят, но всъщност бърка дълбоко в джобовете им. Торовете трябва да бъдат съобразени с почвената реакция (pH), защото това е ключово за ефективността на продукта за подхранване и неговото максимално усвояване от растенията. Само така ще бъде избегната или сведена до минимум опасността от загуба на внесените хранителни вещества.
✔️ ДОСТЪП ДО ДЕТАЙЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА ЕЛЕМЕНТИТЕ В ПОЛЕТО.
Любомир Мартинов:
Чрез лабораторните анализи и картите на хранителните вещества в софтуерната платформа установих липса на бор и цинк в полетата. Нещо, което не знаехме. С времето успях да коригирам тези дефицити, а с това подобрих храненето на културите.
Борът и цинкът са сред онези вещества, които често са в недостиг, но им се обръща твърде малко внимание. Обикновено тези елементи са част от листното хранене, но при липса в почвата, подаването им единствено през листата не е достатъчно за обезпечаване потребностите на растенията. В резултат често се забелязват симптоми на дефицит, които неминуемо водят до компрометиране на добивите.
В заключение от Любомир Мартинов:
С радост споделям опита си. Смятам, че е полезно да се правят анализи, защото е важно да знаем какво има в почвата и с какво се храним.
Повече за услугата AgroBalance може да научите тук.